واکنش‌ها درباره حاضر نشدن محمد‌اشرف غنی در برنامه مناظره انتخاباتی

حاضر نشدن محمداشرف غنی، یک تن از نامزدان ریاست جمهوری به مناظره انتخاباتی آریانانیوز، در مقابل عبدالله عبدالله، یک نامزد دیگر ریاست جمهوری، با واکنش‌های نهادهای حامی رسانه‌ها روبه‌رو شده است.

به گزارش شهادت به نقل از أریانا نیوزنهادهای حامی رسانه‌ها این کار آقای غنی، را ارزش ندادن به آزادی بیان و بی‌توجهی به  پرسش‌های میلیون‌ها شهروند کشور می‌دانند که قرار بود در این مناظره از شخص وی پرسیده شود.

درهمین حال کمیسیون رسانه‌های کمیسیون مستقل انتخابات، از آغاز بررسی‌ها درباره خودداری آقای غنی در مناظره با آقای عبدالله خبر می‌دهد.

محمد رفیع رفیق صدیقی، رئیس کیمسیون رسانه‌های کمیسیون مستقل انتخابات، میگوید: “نگاه غیرارزشی به رسانه‌ها درواقع عدم تعهد به مواد قانون اساسی و تاکید به تک صدایی است.”

با این حال، همه آماده‌گی‌ها برای پاسخ دهی و پاسخ‌گیری از دو شریک قدرت و دو رقیب قدرت محمد اشرف غنی وعبدالله عبدالله در آریانانیوز گرفته شده بود. حتا محافظان ویژه رئیس جمهورغنی ساعت‌ها پیش وارد مرکز رسانه‌ای بیات شده بودند و قرار بود هر دو نامزد مطابق وعده‌ی از قبل داده شده، در این مناظره شرکت کنند؛ اما در آخرین دقایق محمد اشرف غنی، از شرکت در این مناظره انصراف داد وعبالله عبدالله، رقیب اش این اقدام او را فرار جانانه توصیف کرد.

آقای عبدالله، در این باره اظهار داشت: “این نخستین گریز اشرف غنی، بود و گریز دیگر بعد از انتخابات است.”

به دنبال این اقدام شماری از اعضای رهبری دسته انتخاباتی آقای غنی، که در تالار بنیاد رسانه‌یی بیات حضور داشتند، تالار را ترک کردند و حتا با پشتیبانان دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله، درگیری لفظی داشتند.

چند روز پیش از برگزاری این برنامه مناظره، شاه حسین مرتضوی، یک تن از مشاوران محمد اشرف غنی، در صفحه فیسبوک اش با کنایه به آقای عبدالله، گفته بود که او در دقایق آخر از مناظره عقب نشینی خواهد کرد، اما نتیجه برعکس گفته‌های آقای مرتضوی، اتفاق افتاد.

دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی، در خبرنامه ای دلیل انصراف آقای غنی از مناظره را، فاقد داشتن برنامه و بی‌مفهوم بودن مناظره با آقای عبدالله گفته است؛ اما عبدالله عبدالله،  در این برنامه فرصت پیدا کرد تا بار خیلی از مسولیت‌ها در ۵ سال گذشته را به گردن آقای غنی بیاندازد.

با این همه، دسته انتخاباتی «ثبات و همگرایی» در اعلامیه ای عدم حضور محمد اشرف غنی، رهبر تیم «دولت ساز» در مناظره تلویزیونی آریانانیوز را فرار غنی از «پاسخ دهی» گفته و آنرا «توهین» به «رسانه ها و افکار عمومی» عنوان کرده است.
در اعلامیه آمده است:”متاسفانه نه تنها رهبر دسته انتخاباتی دولت‌ ساز با عدم حضور خود به رسانه‌ها، آزادی بیان و افکارعمومی توهین کرد که وعده خلافی و تعهد شکنی در میزان و سطح دیگری را نیز برای مردم افغانستان به نمایش گذاشت.”

گزارشگر: شاهپور فرهمند

 

ارښت را در صفحات اجتماعی دنبال کنید