در حملات هوایی در بادغیس و فراه 11 غیرنظامی کشته شدند

بر بیناد گزارش ها در نتیجۀ حملات هوایی نیروهای خارجی در ولایت های بادغیس و فراه 11 غیرنظامی کشته شدند.

بر بنیاد خبر اول، یکشنبه شب به اثر یک حملۀ هوایی بالای ولسوالی بالامرغاب 6 غیرنظامی کشته شدند.

به نقل از رسانه ها، یکی از اعضای ولسی جرگه که نخواست اسم‌اش فاش شود خبر داده است که شش غیرنظامی شب یکشنبه در بمباران هوایی در منطقۀ قوروتوی این ولسوالی کشته شده و سه تن دیگر مجروح شدند.

در عین حال نجم الدین برهانی سخنگوی والی بادغیس، با تأیید این خبر گفته است که حملۀ هوایی بالای گروه طالبان بوده است؛ اما تا حال گروه‌های مخالف دربارۀ این حملات چیزی نگفته اند.

بربنیاد خبر دوم، در يك حملۀ هوايى در مركز ولايت فراه و در مسير راه بندر شيخ ابونصر فراهى، پنج تن از تاجران فراهى كشته شده اند.

 مسؤولان محلى در فراه به رسانه ها گفتند، افرادی كه درين حمله جان باخته اند، همه باشنده گان مركز شهر فراه بودند و پری روز، حينيکه جهت كاروبار به بندر شيخ ابونصر ولايت فراه ميرفتند هدف حمله قرار گرفتند.

عبدالجبار كه پسر كاكايش را درين حمله از دست داده است، در صحبت با خبرنگار پژواك، هدف قراردادن افراد ملكى و آن هم تاجران و جوانان اهل كسبه را جنايت بشرى خواند.

وى، خواهان به كيفر رساندن عاملين اين قضيه شد.

به گفتۀ اين باشندۀ فراه، روز شنبه زمانيكه پنج تن از تاجران بشمول پسر كاكايش كه در بندر شيخ ابونصر فراهى تجارت سمنت مى نمايند، زمانيکه به طرف بندر متذكره در حركت بودند، در مسير راه مركز الى بندر، هدف حمله هوايى قرار گرفته و هر پنج تن آنها در موتر حامل شان كاملا سوخته است.

منبع افزود که هرچند اعضاى خانواده هاى شان پنج جسد را صبح دیروز در مقابل دروازۀ ورودى مقام ولايت بخاطر عدالت و جوابگويى ادارۀ محلى فراه انتقال داده بودند؛ اما مقامات ملكى و نظامى ولايت فراه تاکنون درين زمينه به رسانه ها جزييات ارايه نکرده اند.

در همين حال، دادالله قانع عضو شوراى ولايتى فراه ، كشته شدن پنج فرد ملكى که پيشۀ تجارت داشتند را در يك حملۀ هوايى در مركز ولايت فراه تاييد ميكند.  به گفتۀ قانع؛ افراد ياد شده  در بندر شيخ ابونصر فراهى مصروف تجارت بودند. موصوف، ازحكومت مركزى خواهان پيگرد قضيه، شناسايى و مجازات عاملين اين قضيه شد.

قابل يادآورى است كه سه هفته قبل نيز در مسير راه مركز فراه الى بندر شيخ ابونصر فراهى، در يك حملۀ هوايى بالاى موتر افراد ملكى، يكتن از تاجران فراهى جان باخت و يكتن ديگر شان زخمى شد و اين دو حمله با واكنش تند مردم رو به رو گرديد.

 

شهادت را در صفحات اجتماعی دنبال کنید !