وزارت صحت عامه: نیمی از افغان‌ها از فشارهای روانی رنج می‌برند

مقام‌های وزارت صحت عامه می‌گویند که نیمی از جمعیت کشور از فشارهای روانی رنج می‌برند. امروز دهم اکتوبر، روز جهانی سلامت روانی است. مسوولان وزارت صحت عامه از این روز در کابل تجلیل کردند.

داکتر فدامحمد پیکان، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، در این نشست گفت: «سروی ملی صحت روانی که در سال گذشته میلادی و در ۱۶ولایت، بالای ۱۲هزار و ۶۶۵ تن صورت گرفت، نشان می‌دهد که از هر دو افغان یک تن از فشارهای روانی رنج می‌برد.»

این مقام وزارت صحت عامه در ادامه افزود که ۲۰ درصد به خاطر فشارهای روانی از ایفای نقش در زنده‌گی روزمره‌اش نارسایی پیدا کرده است.

مقام‌های وزارت صحت عامه در روز جهانی صحت روانی و وقایه از خودکشی بر بلند بردن آگاهی مردم نسبت به علایم بیماری روانی، چگونه‌گی مبارزه با عوامل بیماری روانی و تجدید تعهد نهادهای مسوول برای مبارزه با این پدیده تاکید کردند.

مقام‌ها در این وزارت می‌گویند که هنوز مردم آگاهی بسیار اندک در مورد وقایه و تداوی امراض روانی دارند و به همین دلیل مراجعه به مراکز صحت روانی بسیار کم‌رنگ است و مردم در این مورد آگاهی ندارند.

با این حال مقام‌های این وزارت می‌گویند  که ادغام خدمات صحت روانی در مراقبت‌های صحی اساسی و شفاخانه‌ای، آموزش هزار تن از داکتران و نرس‌ها، در بخش صحت روانی و آموزش بیش از ۸۵۰ تن مشاور روانی –اجتماعی که از این میان ۴۲۵ تن از آنان عملاً در سیستم صحی کار می‌کنند از برنامه‌های وزارت صحت عامه در این راستا بوده است.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه هم‌چنان گفت که  این وزارت از سال ۲۰۰۴ به این‌سو فعالیت‌های چون انکشاف استراتیژی ملی وقایه از خودکشی برای سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳، ارتقای استراتژی ملی صحت روانی برای سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ تجدید و تصویب کرده است.

ستیفن لوک نماینده‌ی اتحادیه اروپا در افغانستان نیز در این برنامه گفت که این اتحادیه زمینه آموزش برای  ۵۰۰ تن از مشاوران روانی -اجتماعی و آموزش‌های درازمدت و کوتاه مدت برای داکتران، نرس‌ها و قابله‌ها را فراهم کرده است.

 چند دهه جنگ، فقر، بی‌کاری و خشونت عوامل اصلی بیماری‌های روانی در بین مردم است.

 

ارښت را در صفحات اجتماعی دنبال کنید